Klubová historie

Stejné město, stejné barvy, dva kluby. Poté společná vize, která se změnila ve společnou cestu.

Sezóna 2022/2023

Obohaceno o zkušenosti z premiérové sezóny otevřelo Efdéčko další kapitolu své existence na florbalové mapě. Tentokrát se 13 družstvy a účastí v další celostátní soutěži - 1. lize juniorů. Do nové sezóny klub vstoupil s novým heslem #scílem, které prostupovalo všemi florbalovými aktivitami pod záštitou FD Teplice.

Pád A-týmu mužů z Divize do Regionální ligy nastavil jeden z nejdůležitějších celosezonních cílů, a to návrat Áčka zpět do celostátní soutěže. Tento úkol měl zprvu hladký průběh, kdy Áčko slavilo hned 12 výher v řadě! S lednem 2023 však udeřil výkonnostní mráz a z celkem 4 utkání putovaly do lázeňského města pouze 2 body za dvě remízy. Zlepšení postupových komplikací nabídl únor. Po výhře nad Lovosicemi na úvod měsíce však následovala prohra a remíza s mosteckými "Sypači." S blížícím se jarem však tepličtí florbalisté znovu našli pevnou půdu pod nohama, připsali si další vítězství nad svým konkurentem v boji o Divizi - týmem Loun a dále dvě vysoké výhry s celkovým skóre 36:7 nad hráči Chomutova a Mostu, čímž si splnili předsezónní cíl a zajistili účast Efdéčka v Divizi v sezóně 2023/2024.

Sezóna 2021/2022

Do své premiérové sezóny vstoupil nově vzniklý teplický klub s celkem 15 družstvy.

Mužskou kategorii reprezentovala 3 družstva - A, B, C. V tomto složení mělo Efdéčko zastoupení v celostátní Divizi, Regionální lize mužů i Ústecké lize mužů. Počáteční očekávání však zůstala nenaplněna a A-tým se po posledním utkání proti pražské Slavii ocitl na 10. místě, tudíž 1. sestupové příčce. Spolu se sestupem z Divize tak musel dle pravidel sestoupit též B-tým z Regionální ligy do Ústecké ligy mužů. 

Šťastnější sezónu prožili junioři, kteří postoupili do play-off 2. ligy juniorů. V úvodní polovině sezóny sice dokázali tepličtí junioři vyhrát pouze 6 z celkem 12 zápasů. Bylo pravidlem, že se hráči z turnaje vraceli vždy s 1 výhrou a 1 porážkou. Jarní část sezóny už ale byla teplickou krasojízdou. Z 12 zápasů vyhrálo Efdéčko 9, jeden nervydrásající duel s Litvínovem pak skončil remízou. Díky skvělým výkonům tak teplický tým stoupal tabulkou. Nakonec se usídlil na 3. místě a zajistil si těsnou účast v nadstavbové části pro 3 nejlepší celky z ústecké a 2 nejlepší celky z liberecké části soutěže. Nadstavbová část se juniorům vyvedla zpola. V 1. hracím dnu si připsali 2 vítězství za těžký zápas s Děčínem a trochu pohodlnější zápas s Jabloncem. Další hrací den však klopýtli hned v 1. zápase o celkové prvenství s Kadaní a bohužel se nevyvedl ani 2. zápas s Libercem B. V celkovém souhrnu tak junioři zaznamenali 2. místo v nadstavbové části.

Za dorost oblékly žlutomodré dresy hned 2 tým - A a B. Áčko se v rámci celostátní 1. ligy dorostu pohybovalo mezi 2. a 3. košem. Návrat po pádu do 3. koše nevyšel a Efdéčko tak do play-off vstupovalo ze složitější pozice. Z dvojzápasu proti Panthers Praha v rámci 1. kola play-off nakonec postoupil soupeř. Tím však sezóna dorostencům neskončila. Už v květnu zamířili do Prahy na mezinárodní Prague Floorball Cup, na kterém si mimo jiné připsali skalp pražské Sparty po vítězství 3:2. Zlatou tečku za sezónou dorostenci zaznamenali na turnaji DC OPEN v Děčíne, když ve finále porazili domácí Děčín 4:3. Béčko odehrálo svou sezónu ve 2. lize dorostu. Za 5 výher a 4 remízy patřilo na konci sezóny dorostenecké rezervě 10. příčka v tabulce.

Také v kategorii starších žáků reprezentovala teplické barvy hned ve dvě družstva - FD Teplice - DDM a FD Teplice - Krupka.  Áčko sice na úvodním turnaji spadlo do 3. výkonnostního koše, zbytek sezóny však strávili strži mezi deseti nejlepšími celky ligy. Mezi naprostou elitu zavítali tepličtí hráči celkem 3x. Poprvé na domácím turnaji v polovině prosince, 2 turnaje v řadě potom odehráli v nejvyšším koši v průběhu března. V konečné tabulce patřila stržům celková 6. pozice z 22 týmů regionu. Béčko mělo po většinu sezóny problémy se skládáním sestavy na zápasy. Na všech turnajích tak vypomáhali i mladší žáci, pro které to byla skvělá zápasová zkušenost. I proto nepřekvapí, že si za toto družstvo zahrálo celkem 34 hráčů. Většinu roku strávilo béčko v posledním koši, jen 3 turnaje odehrál teplický tým výše. I zde však nebyla nouze o pěkné florbalové momenty, vyrovnané zápasy i vysoká vítězství. I přes nelichotivé postavení v tabulce patřilo béčku stržů jedno prvenství v celé lize - Efdéčko bylo vůbec nejméně vylučovaným týmem v celé lize, za celou sezónu obdrželo jen 8 dvouminutových trestů, což je zhruba 1 trest ve 4 zápasech.

Sezóna 2021/2022 přinesla do teplického florbalu také první ryze dívčí družstvo - starší žákyně. Po zkušenostech s trojkovým florbalem z Přeboru starších žákyň vzniklo mezi žákyněmi jádro hráček pro vznik další dívčí kategorie v nadcházející sezóně. Po řadě vydařených turnajů žákyně rovněž absolvovaly letní soustředění.

Nejpočetnější kategorií co do množství členů a počtu přihlášených družstev byli naši mladší žáci. Ti přihlásili hned 2 pětkové týmy do Ligy mladších žáků a rovněž trojkový tým do Přeboru mladších žáků. Počáteční odhady počtu hráčů nicméně nebyly zcela naplněny a mladší žáci tak nejednou řešili komplikace s počtem hráčů. I tak se jim sezóna vydařila a o pěkné momenty nebyla nouze. Tým FD Teplice - DDM navíc zakončil sezónu v nejvyšším výkonnostním koši. 

Nejmladší kategorie byly reprezentovány 2 týmy elévků a týmem přípravky. V součtu týmových i individuálních tréninků měli naši nejmladší florbalisté možnost věnovat se florbalu každý den v týdnu! Na všech turnajích vládla většinou pohodová atmosféra a kromě florbalu bylo na programu samozřejmě i nějaké to blbnutí. Občas sice došlo i na slzy, ale především jsme vídávali radost ze vstřelených gólů, vyhraných zápasů, nebo i z povedené kličky, či ubráněného útoku. Pravidelně se zápasů účastnil také fanklub rodičů, kteří své ratolesti vehementně podporovali.

Rok 2021

Mezičas bez florbalu, způsobený pandemickými opatřeními otevřel prostor pro nový společný projekt - spojení obou dosavadních rivalů v 1 celek. Spustila se tak série společných schůzí zástupců obou teplických klubů, na kterých fúze celků získávala své parametry. 

Novým historickým datem teplického florbalu se tak stal 16. květen 2021. Tohoto dne spatřil světlo světa nový klub - FD Teplice. Společná cesta byla logickým a potřebným dalším krokem ve vývoji teplického florbalu. Do nové sezóny tak vstoupil mladý tým, vzniklý na dlouhou dobu budovaných základech. Písmena F a D odkazují na dřívější dvoukolejnost Florbalu Teplice a Dynama Teplice.

Teplický florbal před rokem 2021

Počátky příběhu klubu FD Teplice sahají do roku 2009. V tomto roce vznikly v našem lázeňském městě hned 2 florbalové kluby - FBC Teplice a DDM Teplice. Každý z týmů šel ve svém vývoji jinou cestou. Zatímco mělo FBC již v roce 2010 tým mužů, DDM svou strukturu budovalo od elévků a mladších žáků. V roce 2013 se poprvé ve spojení s týmem DDM Teplice objevil název Dynamo. V roce 2016 změnilo název rovněž FBC Teplice na Florbal Teplice. 

Vrcholem této florbalové éry byla sezóna 2020. Oba teplické kluby v té době dosáhly maxima - oba měly kompletní strukturu, oba A-týmy mužů hrály celostátní Divizi. Společnými silami rovněž realizovali utkání Superligy na teplické sportovní hale mezi týmy Vinohrad a Vítkovic. Předehrávkou tohoto utkání bylo divizní derby mezi Florbalem Teplice a Dynamem Teplice, na které zavítalo 350 diváků. 

V roce 2020 však udeřila 1. vlna koronaviru, která podnítila změny na pomyslné florbalové mapě Teplic.