Klubové desatero

Deset základních bodů našeho klubu.

1) Chováme se slušně.

Ani na florbale nezapomínáme na pravidla slušného chování. Když někam přijdu, pozdravím, když něco chci, poprosím, když něco dostanu, poděkuji. Slušné chování je naprostý základ, jeho nedodržováním dělám ostudu sobě i klubu.


2) Každý máme při hře svou roli.

Při hře nikdy nejsme sami. Je zde mnoho skupin, které mají každá za úkol něco jiného. Aby vše dobře fungovalo a všichni byli spokojení, musí si každý plnit svou roli. 

Hráči jsou na hřišti od toho, aby se snažili vyhrát (samozřejmě v rámci fair play) a turnaj si užili. 

Trenér je zde od toho, aby hráče vedl, radil jim, pomáhal jim. 

Rozhodčí je zde od toho, aby zápas proběhl v souladu s pravidly. 

Rodiče a fanoušci chodí na zápasy proto, aby nám fandili. 

Pokud se každý budeme držet své role – tedy trénovat bude jen trenér, řešit fauly bude jen rozhodčí, rozhodovat se na hřišti jen hráč a rodiče budou povzbuzovat, užijeme si zápas nebo turnaj úplně nejvíc, jak to jen jde.


3) Zodpovídáme sami za sebe.

Neočekáváme, že za nás vše vyřeší ostatní. Sami se připravujeme na tréninky a zápasy, sami se z nich omlouváme. Jsme odpovědní za svá rozhodnutí, nevymlouváme se. Sami dbáme na kompenzační cvičení a správnou životosprávu.


4) Trenér je tu pro nás.

Trenér je tu od toho, aby nás florbalem provázel. Vymýšlí tréninky, zařizuje turnaje, stará se o nás, aby se nám něco nestalo. Proto k němu chováme respekt, posloucháme jeho pokyny, necháváme ho mluvit. Pokud nerozumíme něčemu z toho, co říkal, vždy se zeptáme. Pokud mě něco trápí, trenérovi se můžu vždy svěřit.


5) Jsme tým.

Florbal je kolektivní sport. Individuální zájmy podřazujeme týmu. Spoluhráčů si vážíme, nepomlouváme se, nevyvoláváme spory.


6) Hrajeme fair-play.

Fair play je základ každého sportu. Výhra, které dosáhneme podvodem, nás nemůže těšit. Rozhodčí si nemusí všimnout úplně všeho na hřišti, jsou na něm jen dva, někdy dokonce jen jeden, proto přiznáváme teče, auty, góly a další věci, které rozhodčí neviděli.


7) Máme úctu k soupeři.

Soupeř není nepřítel! I soupeři jsou normální kluci a holky, kteří si přišli zahrát, stejně jako my. Proto se k nim chováme slušně a po zápase si s nimi vždy podáme ruce.


8) Florbalem se chceme bavit.

Hlavní důvod, proč hrajeme florbal, je prostě ten, že nás to baví! Na trénincích i zápasech se proto snažíme užít si co nejvíce čas, kdy jsme s kamarády z klubu. A i když zrovna někdy nemáme třeba kvůli škole úplně nejlepší náladu, na trénincích to necháme plavat. Špatná nálada kazí florbal nejen nám, ale i ostatním.


9) Snažíme se pomáhat klubu v rozvoji.

K tomu, abychom mohli trénovat, či si zahrát zápasy, je potřeba mnoho dalších lidí - trenéři, asistenti, pořadatelé, rozhodčí, lidé, kteří se starají o chod klubu nebo sponzoři, kteří klubu přispívají. Když máme možnost klubu v určité oblasti pomoci, uděláme to pro něj.


10) Jsme hrdí na to, že jsme členy našeho klubu.

Jsme totiž #efdéčko.